Zapalenie ścięgna Achillesa – czym jest?

Zapalenie ścięgna Achillesa – czym jest?

Zapalenie ścięgna Achillesa jest przeciążeniem ścięgna Achillesa, zespołu tkanek, który łączy mięśnie łydek z tyłu podudzia z piętą. Zapalenie ścięgna Achillesa jest często nazywany skurczem ścięgna Achillesa.

Ścięgno Achillesa – genezja, funkcja

Ścięgno Achillesa jest twardym pasmem tkanki włóknistej, która łączy mięśnie łydek z piętą. Ścięgno Achillesa jest również nazywane ścięgnem kości piętowej. Normalne ścięgno jest postrzegane jako ogólnie zaokrąglona struktura, która jest biała i elastyczna, ponieważ większość z nich jest beznaczyniowa.

Mięśnie łydki łączą się w jednym pasie tkanki, który staje się ścięgnem Achillesa w dolnej części łydki. Małe worki płynne amortyzują ścięgno Achillesa na pięcie.

Ścięgno Achillesa jest największym i najmocniejszym ścięgnem w ciele. Kiedy mięśnie łydek wyginają się, ścięgno Achillesa zaciska się na pięcie. Ten ruch pozwala nam stać na palcach podczas chodzenia, biegania lub skakania. Pomimo swojej siły, ścięgno Achillesa jest również podatne na obrażenia, z powodu ograniczonego dopływu krwi i wysokiego napięcia umieszczonego na nim.

Co powoduje ból ścięgna?

Większość urazów ścięgien pojawia się w pobliżu stawów, takich jak ramię, łokieć, kolano i kostka. Uraz ścięgna może zdarzyć się nagle, ale zazwyczaj jest spowodowany nadmiernym zużyciem, które zdarzyło się z biegiem czasu. Pracownicy służby zdrowia mogą używać różnych terminów do opisania urazu ścięgien. Najczęściej możesz usłyszeć o zapaleniu ścięgna.

Zaburzenia ścięgna Achillesa

Kliniczne objawy bólu, obrzęku i upośledzenia funkcji ścięgna Achillesa są powszechne w sporcie, jak i w życiu codziennym. Jednym z typowych zaburzeń, które występują w pięcie to zapalenie ścięgną Achillesa. To po prostu zdefiniowane zapalenie ścięgien. Zapalenie jest naturalną odpowiedzią organizmu na uraz lub chorobę i często powoduje obrzęk, ból lub podrażnienie.

Istnieją dwa typy zapalenia ścięgna Achillesa: insercyjne zapalenie ścięgna Achillesa i nieinsertyczne.

  • insercyjne zapalenie ścięgna Achillesa wpływa na dolną część ścięgna, gdzie przywiązuje się do kości piętowej.

  • nieinsertyczne zapalenie ścięgna Achillesa obejmuje włókna w środkowej części ścięgna i ma tendencję do wpływania na młodszych ludzi, którzy są aktywni.

Możliwe powikłania

Jeśli zapalenie ścięgna Achillesa nie zostanie poddane leczeniu, może stać się przewlekłym stanem, który sprawia, że chodzenie jest prawie niemożliwe. Może to prowadzić do tendinozy Achillesa czyli stanu zwyrodnieniowego, w którym struktura ścięgna ulega zmianie i staje się podatna na poważne uszkodzenia. Ścięgno może rozrywać się, powodując wielki ból.

Zapalenie ścięgna i tendinoza to różne schorzenia. Zapalenie ścięgna obejmuje zapalenie, podczas gdy tendinoza jest procesem zwyrodnieniowym na poziomie komórkowym i nie występuje stan zapalny. Uzyskanie prawidłowej diagnozy doprowadzi do bardziej odpowiedniego leczenia.

To bardzo często występujący uraz, szczególnie u graczy w koszykówkę, tancerzy lub ludzi, którzy kładą wiele stresu na nogach. Bywa to bardzo bolesnym schorzeniem.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *