Różnice pomiędzy łokciem tenisisty a golfisty w medycynie

Coś na zgagę, domowe sposoby na zgagę - cytryna/soda

Różnice pomiędzy łokciem tenisisty a golfisty w medycynie

Jeśli jesteś jednym z Polaków, którzy regularnie grają w tenisa lub golfa, być może doświadczyłeś bólu w łokciu, podczas gry lub po niej. Częste obrażenia ścięgien, takie jak łokieć tenisisty i golfisty, spowodowały, że nawet słynni sportowcy, tacy jak Tiger Woods i Serena Williams, wycofywali się z dużych turniejów. Jednak podobnie jak Woods i Williams, ty również możesz wrócić do gry.

Łokieć tenisisty kontra łokieć golfisty

Podczas gdy oba urazy powodują ból łokcia wzdłuż przedramienia i wpływają na ścięgna w ramieniu, istnieje kilka różnic tych schorzeń.

Przyśrodkowe zapalenie nadkłykcia (znane również jako łokieć golfisty, łokieć baseballisty lub łokieć tenisisty z przodu) charakteryzuje się bólem od łokcia do nadgarstka po wewnętrznej stronie łokcia. Ból spowodowany jest uszkodzeniem ścięgien zginających nadgarstek w kierunku dłoni. Zwykle jest to spowodowane nadmierną siłą wykorzystywaną do zginania nadgarstka w kierunku dłoni, np. podczas kołysania kija golfowego lub rzucania piłki baseballowej.

Z kolei boczne zapalenie nadkłykcia lub inaczej łokieć tenisisty charakteryzuje się bólem na zewnątrz łokcia. Ból spowodowany jest uszkodzeniem ścięgien, które zginają nadgarstek z dala od dłoni. Zwykle jest to spowodowane siłą uderzenia piłki tenisowej w pozycji backhandowej.

Podobnie jak łokieć tenisisty, łokieć golfisty może być wynikiem tego sportu, od którego został nazwany, ale może również wpływać na wielu nie sportowców, którzy wielokrotnie wyginają swoje nadgarstki i zaciskają palce. Istnieją jednak inne stany i urazy, które mogą powodować ból łokcia, dlatego najlepiej odwiedzić swojego ortopedę, aby potwierdzić diagnozę i ustalić najskuteczniejszy plan leczenia.

Jak uchronić się przed obrażeniami?

Jeśli masz tyle szczęścia, że nie doświadczyłeś nigdy łokcia tenisisty lub golfisty, możesz zrobić kilka rzeczy, aby temu zapobiec.

  • Wzmocnij mięśnie ramion i nadgarstków.
  • Korzystaj ze sprzętu o odpowiedniej wielkości i wadze dla ciała i poziomu umiejętności. Dla łokcia tenisisty rączki do rakiet, naprężenie rakiety i właściwy jej rozmiar są czynnikami, które mogą predysponować do urazu.

Ortopedzi zalecają również prawidłowe rozgrzewanie przed każdym sportem. Więzadła i ścięgna muszą być odpowiednio naciągnięte, bo inaczej są podatne na obrażenia.

Powrót do gry

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie łokieć tenisisty lub golfisty, najczęściej stosowanym leczeniem jest odpoczynek. Możesz także wypróbować następujące zabiegi, aby zmniejszyć ból lub dyskomfort:

  • okłady z lodu, aby zmniejszyć stan zapalny,

  • ćwiczenia wzmacniające lub fizjoterapia,

  • leki przeciwzapalne, bez recepty, takie jak aspiryna lub ibuprofen,

  • miękka klamra podtrzymująca ranny obszar i ograniczająca ruch.

Jeśli ból przeszkadza w codziennych czynnościach i proste rzeczy, takie jak odpoczynek, środki przeciwzapalne i lód nie przynoszą ulgi w bólu, powinieneś skontaktować się z lekarzem. Wielu lekarzy pierwszego kontaktu może to leczyć, ale niektóre przypadki spowodują skierowanie do lekarza ortopedy. Jeśli uraz jest cięższy, lekarz może zalecić zabieg chirurgiczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *