Różnice pomiędzy łokciem tenisisty a golfisty w medycynie

Coś na zgagę, domowe sposoby na zgagę - cytryna/soda

Różnice pomiędzy łokciem tenisisty a golfisty w medycynie

Jeśli jesteś jednym z Polaków, którzy regularnie grają w tenisa lub golfa, być może doświadczyłeś bólu w łokciu, podczas gry lub po niej. Częste obrażenia ścięgien, takie jak łokieć tenisisty i golfisty, spowodowały, że nawet słynni sportowcy, tacy jak Tiger Woods i Serena Williams, wycofywali się z dużych turniejów. Jednak podobnie jak Woods i Williams, ty również możesz wrócić do gry.

Łokieć tenisisty kontra łokieć golfisty

Podczas gdy oba urazy powodują ból łokcia wzdłuż przedramienia i wpływają na ścięgna w ramieniu, istnieje kilka różnic tych schorzeń.

Przyśrodkowe zapalenie nadkłykcia (znane również jako łokieć golfisty, łokieć baseballisty lub łokieć tenisisty z przodu) charakteryzuje się bólem od łokcia do nadgarstka po wewnętrznej stronie łokcia. Ból spowodowany jest uszkodzeniem ścięgien zginających nadgarstek w kierunku dłoni. Zwykle jest to spowodowane nadmierną siłą wykorzystywaną do zginania nadgarstka w kierunku dłoni, np. podczas kołysania kija golfowego lub rzucania piłki baseballowej.

Z kolei boczne zapalenie nadkłykcia lub inaczej łokieć tenisisty charakteryzuje się bólem na zewnątrz łokcia. Ból spowodowany jest uszkodzeniem ścięgien, które zginają nadgarstek z dala od dłoni. Zwykle jest to spowodowane siłą uderzenia piłki tenisowej w pozycji backhandowej.

Podobnie jak łokieć tenisisty, łokieć golfisty może być wynikiem tego sportu, od którego został nazwany, ale może również wpływać na wielu nie sportowców, którzy wielokrotnie wyginają swoje nadgarstki i zaciskają palce. Istnieją jednak inne stany i urazy, które mogą powodować ból łokcia, dlatego najlepiej odwiedzić swojego ortopedę, aby potwierdzić diagnozę i ustalić najskuteczniejszy plan leczenia.

Jak uchronić się przed obrażeniami?

Jeśli masz tyle szczęścia, że nie doświadczyłeś nigdy łokcia tenisisty lub golfisty, możesz zrobić kilka rzeczy, aby temu zapobiec.

  • Wzmocnij mięśnie ramion i nadgarstków.
  • Korzystaj ze sprzętu o odpowiedniej wielkości i wadze dla ciała i poziomu umiejętności. Dla łokcia tenisisty rączki do rakiet, naprężenie rakiety i właściwy jej rozmiar są czynnikami, które mogą predysponować do urazu.

Ortopedzi zalecają również prawidłowe rozgrzewanie przed każdym sportem. Więzadła i ścięgna muszą być odpowiednio naciągnięte, bo inaczej są podatne na obrażenia.

Powrót do gry

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie łokieć tenisisty lub golfisty, najczęściej stosowanym leczeniem jest odpoczynek. Możesz także wypróbować następujące zabiegi, aby zmniejszyć ból lub dyskomfort:

  • okłady z lodu, aby zmniejszyć stan zapalny,

  • ćwiczenia wzmacniające lub fizjoterapia,

  • leki przeciwzapalne, bez recepty, takie jak aspiryna lub ibuprofen,

  • miękka klamra podtrzymująca ranny obszar i ograniczająca ruch.

Jeśli ból przeszkadza w codziennych czynnościach i proste rzeczy, takie jak odpoczynek, środki przeciwzapalne i lód nie przynoszą ulgi w bólu, powinieneś skontaktować się z lekarzem. Wielu lekarzy pierwszego kontaktu może to leczyć, ale niektóre przypadki spowodują skierowanie do lekarza ortopedy. Jeśli uraz jest cięższy, lekarz może zalecić zabieg chirurgiczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.