Profilaktyka haluksów

Profilaktyka haluksów

Haluksy stały się dość popularnym schorzeniem. Z ich powodu cierpią zarówno kobiety, jak i mężczyźni w różnym wieku. Czy możemy się jakoś przed nimi ochronić? Co możemy zrobić profilaktycznie, by ta nieestetyczna narośl u nas nie wystąpiła?

Skąd się biorą haluksy?

Haluksy, zwane też koślawymi paluchami, to dokuczliwe i nieestetyczne deformacje stóp. Charakteryzują się naroślą na palcu oraz odchyleniem bocznym w stronę sąsiednich palców. Haluksy wystąpić mogą praktycznie u każdego, jednakowo u kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Przyczyny tego schorzenia bywają różnorakie. Czasami to efekt genów oraz schorzeń, ale w większości przypadków to my sami sprowadzamy na siebie dolegliwości bólowe i deformacje stóp. W jaki sposób? Wszystko jest efektem nieodpowiednio prowadzonego stylu życia. Czy możemy w takim razie działać profilaktycznie, by się przed nimi ustrzec? Jak najbardziej, pomysłów jest kilka.

Noszenie odpowiedniego obuwia

Najważniejszą profilaktyką przeciwko haluksom jest noszenie odpowiedniego obuwia. Za ciasne, za duże, jak również za wysokie buty, mogą prowadzić do tworzenia się deformacji stóp, w tym również do haluksów. W takim razie, jakie buty powinniśmy brać pod uwagę? Buty na haluksy powinny być wygodne, komfortowe i nie ściskać stóp. Przede wszystkim należy zapomnieć o butach z wąskimi noskami, które tworzą ucisk na stopie i w dłuższej perspektywie, stopa zaczyna się wykrzywiać. Podobne efekty daje noszenie wysokich butów, typu szpilki, pantofle, czy botki. Owszem, ładnie prezentują się na stopach, ale z biegiem czasu, ich noszenie może skutkować koślawymi paluchami.

Więcej aktywności odpowiednia dieta

Do codziennej rutyny należy też wprowadzić więcej aktywności i zbilansowaną dietę. Jedzenie fast foodów, żywności wysoko przetworzonej, jak również tłustych i ciężkostrawnych potraw prowadzi do otyłości, a to również jeden z czynników powodujących haluksy. Nasza codzienna dieta powinna być zdrowa, bogata w owoce i warzywa. Jeśli do tego dodamy ruch, spacer, siłownię, czy jazdę na rowerze, możemy cieszyć się dobrym zdrowiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.