Najczęstsze kontuzje w sporcie

Najczęstsze kontuzje w sporcie

Kontuzje w sporcie to nic nowego. Tak naprawdę przytrafić się one mogą każdemu, dlatego też warto zadbać o to, aby ich unika. Jakie są najczęstsze kontuzje, jakie występują podczas uprawiania sportu?

Stłuczenia

Najczęściej spowodowane są one upadkiem (na przykład, podczas biegu, możemy się potknąć, bądź upaść podczas zbiegania ze schodów). Kiedy taka sytuacja się nam przytrafi – drobne naczynia w naszej skórze pękają i krew wylewa się do okolicznych tkanek. Być może brzmi to makabrycznie, ale pamiętajmy o tym, że drobne stłuczenie dla naszego organizmu nie stanowi zagrożenia. Wracając jednak do tematu, takie zdarzenie wywołuje obrzęk i zasinienie skóry w miejscu które miało kontakt z ziemią. W tym miejscu także tworzy się siniak, który zmienia barwę, co wynika z powolnego wchłaniania się do krwiobiegu uszkodzonych komórek krwi. Większość siniaków goi się w kilka dni, jak podaje portal https://bet.org.pl – najlepszym sposobem na to, aby przyśpieszyć gojenie takiego uszkodzenia naszej skóry to przebywać na słońcu, aby nasza skóra mogła zsyntezować jak najwięcej witaminy D.

Skręcenie stawu

Jak do niego dochodzi? W skutku przekroczenia normalnego zakresu ruchu stawu – następuje uszkodzenie torebki stawowej, więzadeł a niekiedy – nawet i kości. Interwencja lekarza w takim wypadku to konieczność – w innym przypadku może dojść do stałego uszkodzenia stawu – przez co możemy stracić na mobilności tej części ciała. W każdej z dyscyplinie sportowej istnieje ryzyko wystąpienia kontuzji, dlatego trzeba pamiętać o tym, aby zawsze zadbać o odpowiednie przygotowanie (lub wybranie) miejsca w którym będziemy dany sport uprawia

. Oprócz tego, nadmiernie przeciążanie stawów może również doprowadzić w przyszłości do patologii układu ruchowego – czyli prostymi słowy rzecz ujmując – do chorób takich jak reumatyzm czy artroskopia stawowa.

Złamania kości

Naturalnie, złamania kości również występują w sporcie – ich przyczyną jest głównie wyjątkowo nieszczęśliwy upadek, lub uderzenie, które spowoduje silne pęknięcie – a w rezultacie złamanie kości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *