Bromergon – efekty, działanie, stosowanie

Bromergon jest lekiem stosowanym w kilku dziedzinach medycyny. Najczęściej używany jest w neurologii, endokrynologii a także kardiologii. Lek dostępny jest w aptece i można go nabyć jedynie ukazując receptę. Bromergon to lek, który ma postać tabletek. W opakowaniu jest trzydzieści sztuk tabletek. Jednym z najważniejszych zadań, które ma do spełnienia w medycynie Bromergon jest zahamowanie nadmiernego wydzielania prolaktyny.

Skład Bromergon

Główną substancją czynną leku, jakim jest Bromergon jest bromokryptyna. Owa substancja wykazuje działanie przeciwparkinsonowskie. Jedna tabletka leku zawiera 2, 5 mg substancji czynnej. Dodatkowo lek zawiera substancje pomocnicze takie jak:

  • Laktoza
  • Karboksymetyloskrobia sodowa
  • Butylohydroksyanizol
  • Tragakanta
  • Skrobia kukurydziana
  • Karboksymetyloskrobia sodowa
  • Magnezu stearynian
  • Żółcień chinolinowa (E104)

Jak działa Bromergon?

Głównym zadaniem, jakim cechuje się Bromergon jest hamowanie wydzielanie się prolaktyny z przedniego płata przysadki. Warto zaznaczyć, że pomimo tego faktu, nie oddziałuje na stężenie fizjologiczne innych hormonów, które znajdują się w przysadce. Jeżeli pacjent cierpi na akromegalię bromokryptyna zmniejsza wydzielanie hormonu wzrostu. Dzieje się tak, dlatego że następuje stymulacja receptorów dopaminergicznych. Warto zaznaczyć, że prolaktyna jest konieczna, aby rozpocząć i utrzymać laktację połogową. W innym okresie możemy mieć do czynienia ze zwiększonym wydzielaniem prolaktyny, co skutkuje patologiczny mlekotok, bądź zaburzonym jajeczkowaniem i miesiączką.

Bardzo często bromokryptynę stosuje się w celu prawidłowego przywrócenia prawidłowego cyklu miesiączkowego i owulacji. Zaletą substancji czynnej jest to, że nie osłabia ona połogowego zwinięcia macicy, a tym samym nie zwiększa się ryzyko powstania zakrzepów krwi i zatorów.

Prowadzone badania udowodniły, że substancja czynna zawarta w leku Bromergon zmniejsza rozmiar gruczolaków przysadki, która odpowiedzialna jest za wydzielanie prolaktyny.

Zaletą bromokryptyny jest to, że wspomaga leczenie zespołu policystycznych jajników. Dzięki jej działaniu mogą one prawidłowo wydzielać hormon luteinizujący.

Bromokryptyna cechuje się także aktywnością dopaminergiczną, dlatego w większych dawkach stosowana jest w leczeniu choroby Parkinsona.

Choroba Parkinsona wyróżnia się niedoborem w organizmie dopaminy oraz zwyrodnieniem istoty czarnej. Zastosowanie bromokryptyny przywraca równowagę neurochemiczną w prążkowiu.

W leczeniu choroby Parkinsona bromokryptyna:

  • Zmniejsza drżenie i sztywność mięśni
  • Likwiduje spowolnienie ruchowe 
  • Mniejsze luki w pamięci
  • Pacjent lepiej radzi sobie z wykonywaniem codziennych czynności
  • Zwiększenie koncentracji
  • Lepsze samopoczucie osoby chorej na Parkinsona
  •  

Lek można podawać w każdym stadium choroby Parkinsona i łączyć je z innymi lekami.

Bromokryptyna obecna w Bromergonie zmniejsza również objawy depresji. Stosuje się ją w przewlekłych i ciężkich zaburzeniach lękowych, nerwicach oraz depresji.

 

Wskazania do przyjmowania Bromergonu

Najczęściej Bromergon lekarz przepisuje wówczas, kiedy występuje zjawisko nadmiernego wydzielania prolaktyny, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet.

Głównymi wskazaniami przyjmowania leku są:

  • Choroba Parkinsona
  • Hamowanie poporodowej laktacji
  • Brak miesiączki
  • Impotencja współistniejąca wraz z  hiperprolaktynemią.
  • Zaburzenia cyklu miesiączkowego
  • Mlekotok
  • Gruczolaki
  • Akromegalia
  •  Połogowe zapalenie piersi
  • Zmniejszenie obrzęku piersi
  • Rozpoczynające się połogowe zapalenie piersi. Zdarza się, że bromergon przepisywany jest kobietom w okresie połogu w celu zapobiegania lub zmniejszenia obrzęku piersi.

Dawkowanie i przyjmowanie Bromergon

Lek Bromergon zawsze należy przyjmować podczas spożywania posiłku. Każdy proces leczenia rozpoczynamy od dawek małych. Przyjmowane dawki stopniowo zwiększamy, aż do czasu, kiedy osiągniemy w pełni skuteczne działanie leku. Warto zaznaczyć, że maksymalna dawka leku, przyjętego w czasie doby nie powinna przekraczać 30 mg.

Najczęściej lekarz przepisując Bromergon sugeruje pacjentowi dawkę niewielką 1,25 mg, czyli pół tabletki przyjmowanej w czasie dwudziestu czterech godzin. Dawkę zmienia się powoli, stopniowo, raz na tydzień. Reakcja prawidłowa organizmu na leczenie uzyskiwana jest w granicach sześciu lub ośmiu tygodni od rozpoczęcia leczenia. Jeżeli po upływie ośmiu tygodni lekarz nie stwierdzi poprawy stanu klinicznego pacjenta, wówczas można dawkę jeszcze zwiększyć o 2,5 mg w ciągu doby.

W czasie zwiększania dawki leku należy zwrócić uwagę, czy nie występują objawy niepożądane. Jeżeli takowe wystąpią, wówczas dawkę leku zmniejszamy, lub też utrzymujemy na dotychczasowym poziomie. Kiedy objawy ustąpią, dawkę znów można stopniowo zwiększać. W niektórych przypadkach, jeżeli objawy niepożądane są bardzo nasilone rozważa się całkowite odstawienie leku.

Czy pokarm wpływa na działanie bromokryptyny?

W przeprowadzonych badaniach nie stwierdza się wpływu spożywanych pokarmów, kiedy przyjmujemy bromokryptynę. Wiązanie substancji czynnej z białkami osocza wynosi około 96 %. Substancja czynna leku już w wątrobie ulega bardzo intensywnemu metabolizmowi, przez co jest praktycznie nieobecna w kale i moczu. Bromokryptyna uważana jest za silny inhibitor CYP3A4, który cechuje się obniżoną wartością IC50 wynoszącą 1,69 μM. Wydalanie leku jest dwufazowe. Następuje ono około 15 godzin po spożyciu dawki. Niemalże w całości lek i jego metabolity wydalane są przez wątrobę, a tylko niewielki procent przez nerki.

Przeciwwskazania do zastosowania Bromergonu

Jak w przypadku każdego innego leku, zastosowanie Bromergonu również cechuje się pewnymi przeciwkazaniami. Najważniejszymi są:

  • Nadwrażliwość na substancję czynną, jaką jest bromokryptyna
  • Nadwrażliwość na jakąkolwiek inną substancję pomocniczą zawartą w leku
  • Nadciśnienie tętnicze
  • Nadciśnienie po porodzie oraz w okresie połogowym
  • Zaburzenia sercowo-naczyniowe
  • Choroba niedokrwienia serca
  • Zaburzenia psychiczne, stany lękowe, nerwica lękowa
  • Ciąża-w tym przypadku należy zawsze skontaktować się z lekarzem

 

Środki ostrożności w czasie stosowania leku

W przypadku przyjmowania każdego leku należy zachować pewne środki ostrożności. Podobnie jest w przypadku leku, jakim jest Bromergon.

Środki ostrożności dotyczą przede wszystkim osób uczulonych na pewne składniki leku, a także kobietom w ciąży. Warto zaznaczyć, że kobiety bez hiperprolaktynemii przyjmujące lek powinny przyjmować lek w mniejszej dawce, aby prolaktyna nie została zahamowana do tego stopnia iż w konsekwencji będzie jej zbyt mało, a tym samym osłabi czynności lutealne.

Warto wiedzieć, że przyjmując bromokryptynę możemy czuć się senni, wręcz borykać się z epizodami nagłego zasypiania. Dotyczy to przede wszystkim osób z chorobą Parkinsona. Pomimo, że istnieje takie ryzyko, to jednak bardzo rzadko zdarzają się przypadki zasypiania w czasie wykonywania codziennych obowiązków, bez wyraźnych sygnałów ze strony organizmu.

Pacjenci, którzy po przyjęciu leku borykają się z problemem senności, nie mogą prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać maszyn. Jeżeli jest to niezbędne w codziennym życiu, zalecane jest zmniejszenie dawki leku, bądź też całkowitego zakończenia jego przyjmowania.

Wśród pewnej grupy pacjentów przyjmującej lek zaobserwowano niewielkie krwawienia z przewodu pokarmowego, lub powstanie wrzodu żołądka. W takim przypadku sugeruje się całkowite odstawienie leku. Na te niepożądane objawy narażeni są pacjenci, u których wcześniej stwierdzono problemy z przewodem pokarmowym.

Ostrzeżeniem dla osób stosujących lek jest także możliwość pojawienia się zaburzeń kontroli impulsów. Objawia się on najczęściej patologicznymi zachowaniami typu skłonnością do gier hazardowych, bądź nadmierną aktywnością seksualną. Często obserwuje się nadmierne, wręcz zbędne wydawanie pieniędzy, lub napadowe robienie zakupów. Takie objawy również wymagają niezwłocznie zmniejszenia dawki leku.

Należy przestać przyjmować bromokryptynę w sytuacji, jeżeli nasila się ciężkie nadciśnienie tętnicze, występują ciągłe bóle głowy, bądź też występują różnorodne zaburzenia widzenia, oraz zaburzenia OUN wówczas niezwłocznie trzeba przerwać podawanie bromokryptyny. W tej sytuacji istotny jest także natychmiastowy kontakt z lekarzem oraz poddanie pacjenta badaniom.

Nie zaleca się przyjmowania leku kobietom w okresie poporodowym. Jeżeli przyjmują one bromokryptynę, aby zahamować laktację, zaleca się regularne kontrolowanie ciśnienia tętniczego, ponieważ może wystąpić niedoczynność przysadki na skutek uciśnięcia lub uszkodzenia tkanek przysadki.

Przypadkiem, w którym warto jest zachować znaczne środki ostrożności są także pacjenci z makrogruczolakami. Podając lek należy kontrolować wielkość guza. Istnieją także przypadki, kiedy należy rozważyć usunięcie guza poprzez zastosowanie zabiegu chirurgicznego.

Leczenie z użyciem bromokryptyny prowadzi do zmniejszenia się hiperprolaktynemii a także do poprawy pola widzenia. Czasem jednak, mimo iż nastąpi normalne stężenie prolaktyny pacjenci mogą borykać się z wtórnym zaburzeniem pola widzenia. W efekcie może spowodować to skrzyżowania nerwów wzrokowych w dół, do siodła tureckiego. Zaburzenia te najczęściej zmniejszają się, jeżeli zmniejszymy dawkę przyjmowanego leku. Aby wcześnie rozpoznać wtórne zaburzenia pola widzenia zaleca się częste kontrolowanie pola widzenia pacjenta.

Bardzo ostrożnie należy stosować lek wśród dzieci i młodzieży w wieku od siedmiu do siedemnastu lat. To samo dotyczy osób w podeszłym wieku, które przekroczyły sześćdziesiąty piąty rok życia. Preparat, jakim jest Bromergon zawiera w swoim składzie laktozę, co powoduje, że nie powinny przyjmować go osoby z dziedziczną nietolerancją galaktozy, złym wchłanianiem glukozy-galaktozy lub też niedoborem laktazy.

Najczęstsze skutki uboczne leku

Bromergon to lek, który przyjmując może nieść pewne działanie niepożądane. Najczęściej są to:

  • ból głowy,
  • senność,
  • zawroty głowy,
  • przekrwienie błony śluzowej nosa,
  • nudności,
  • wymioty,
  • zaparcia

Rzadko obserwuje się też:

  • pobudzenie psychomotoryczne,
  • omamy,
  • niedociśnienie tętnicze,
  • suchość błony śluzowej jamy ustnej,
  • alergiczne zapalenie skóry,
  • skurcze mięśni,
  • zmęczenie,
  • bezsenność,
  • zaburzenia widzenia,
  • niewyraźne widzenie,
  • szumy uszne pochodzenia błędnikowego,

Niewielka ilość pacjentów cierpi z powodu:

  • Nagłego zasypiania
  • Bladości palców dłoni i stóp
  • Zaburzenia kontroli impulsów
  • Drgawek, lekkich lub nasilających się 

 

Ciąża i laktacja a przyjmowanie leku

Pacjentki, które planują zajść w ciąże nie powinny stosować leku – bromokryptyny. Kobiety które przerywają leczeniu już w trakcie trwania ciąży nie są narażone na poronienie. Przyjmowanie leku nie wpływa negatywnie na płód i przebieg ciąży jednakże musi być ona szczegółowo monitorowana. Substancja czynna leku hamuje laktację, co sprawia, że nie można stosować jej w czasie karmienia piersią. Warto zwrócić uwagę na fakt, że może ona przywrócić płodność. Tym samym dla kobiet, które współżyją seksualnie, a jednocześnie nie chcą zajść w ciąże proponuje się stosowanie leków antykoncepcyjnych, zapobiegających zapłodnieniu. 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *