Jaką rolę odgrywa wapń w zdrowiu kości?
Kości są centralnym rusztowaniem, które wspomaga budowę naszych ciał, a utrzymanie ich w zdrowiu jest niezbędne dla utrzymania ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia przez całe nasze życie. Kości działają również jako rezerwuar wapnia, który odgrywa ważną rolę w krytycznych funkcjach organizmu. Wapń podczas ćwiczeń pomaga zwiększyć siłę i odporność naszych kości. Potrzebna jest dobrze zbilansowana dieta, aby dostarczyć organizmowi minerałów i składników odżywczych potrzebnych do budowy mocnych kości.
Korzyści diety bogatej w wapń
Oto lista dodatkowych korzyści, które dieta bogata w wapń może zapewnić:
- mleko i inne produkty mleczne są doskonałym źródłem wapnia i pomagają w rozwoju naszych ciał przez całe dzieciństwo, a także zapobiegają osteoporozie w późniejszym życiu.
- Zapewnienie odpowiedniego spożycia witaminy D poprzez dietę lub suplementację pomaga również we wchłanianiu wapnia.
- Wapń pomaga w dolegliwościach związanych ze skurczami mięśni, funkcjonowaniu serca i ośrodkowego układu nerwowego, w tym w przekazywaniu sygnałów nerwowych.
- Witaminę D można również znaleźć we wzbogaconym mleku i produktach mlecznych. Zapytaj specjalistę w tej dziedzinie, Michała Szyszka, ortopedę warszawskiego o odpowiednią ilość wapnia i witaminy D potrzebną w twoim wieku, aby poprawić swoje zdrowie i zachować aktywny i zdrowy tryb życia.
Prawdopodobnie już rozumiesz, że wapń jest dobry dla twoich kości i pomaga odpędzić osteoporozę. Jest on zasadniczo budulcem kości i pomaga utrzymać wytrzymałość kości przez całe życie. Jednak wapń może osiągnąć swój pełny potencjał budowania kości tylko wtedy, gdy organizm ma wystarczającą ilość witaminy D. Wapń i witamina D działają razem, aby chronić kości – wapń pomaga budować i utrzymywać kości, a witamina D pomaga organizmowi skutecznie go wchłaniać. Nawet jeśli przyjmujesz wystarczającą ilość wapnia, może to zmaleć, jeśli masz niedobór witaminy D.
Wapń w diecie
Kości zawierają 99,5% całkowitego wapnia w ciele człowieka. Wiele osób przyjmuje wystarczającą ilość wapnia z pożywienia, które je. Dobrymi źródłami wapnia są:
-
mleko o zmniejszonej zawartości tłuszczu lub odtłuszczone.
-
Jogurt naturalny.
-
Ser szwajcarski.
-
Sok wzmocniony wapniem.
-
Wzmocnione wapniem płatki zbożowe.
-
Tofu.
Dzienna, zalecana dawka wapnia do spożycia zależy od wieku, płci i stanu hormonalnego. Ostatnie badania wykazały, że wiele polskich dziewcząt nie ma wystarczającej ilości wapnia w diecie po ukończeniu 11 roku życia. Jedną z najprostszych i najskuteczniejszych metod zwiększania spożycia wapnia jest przyjmowanie doustnego suplementu wapnia. Porozmawiaj ze specjalistą, Michałem Szyszka, ortopedą warszawskim o tym, która opcja jest dla ciebie najlepsza.
Uzyskanie wystarczającej ilości wapnia i witaminy D poprzez dietę lub suplement jest podstawową częścią każdego planu zapobiegania osteoporozie. Porozmawiaj z Michałem Szyszka, ortopedą z Warszawy o tym, jak najlepiej włączyć te składniki odżywcze do codziennej rutyny.