Ginekolog dziecięce Warszawa. Badanie ginekologiczne dotyczące osoby nieletniej.
Badanie ginekologiczne to najbardziej intymna procedura medyczna, wywołująca u wielu kobiet zwłaszcza dziewcząt uczucie wstydu i zażenowania. Wizyta u ginekologa czy to pierwsza, czy kolejna, zawsze wiąże się z ogromnym stresem. Kluczem do sukcesu jest właściwe przygotowanie się i atmosfera panująca w gabinecie ginekologicznym. Badanie ginekologiczne dziewczynki powinien przeprowadzić doświadczony lekarz – ginekolog dziecięcy. W przypadku nagłych urazów narządów płciowych badanie takie może przeprowadzić lekarz położnik – ginekolog, zachowując należytą staranność zarówno w zakresie badań, jak i dokumentacji medycznej.
Ginekolog dziecięcy Warszawa. Wskazaniem do przeprowadzenia badania ginekologicznego dziecka jest nieprawidłowość w budowie narządów rodnych, krwawienie z dróg rodnych, bóle okolicy podbrzusza, brzucha, zaburzenia w procesie pokwitania, zaburzenia miesiączkowania, infekcje narządów płciowych, czy podejrzenie wykorzystania seksualnego lub przemocy. Często zdarza się, że kobieta pierwszy raz do lekarza ginekologa zgłasza się będąc w ciąży (w Polsce jest to około 1/20 ciąż), często za późno. Badanie ginekologiczne pomaga wykryć niepokojące zmiany zachodzące w naszym organizmie. Lekarz ginekolog wytłumaczy młodej pacjentce m.in. jaka jest prawidłowa budowa piersi, jak je kontrolować, jak prawidłowo dbać o higienę intymną i jak zapobiec „niechcianej” ciąży.
Ginekolog dziecięcy Warszawa. Badanie ginekologiczne składa się z badania podmiotowego, obejmującego wywiad lekarski (w przypadku osoby nieletniej powinno odbyć się w obecności opiekuna) wyjaśniający powód zgłoszenia się młodej pacjentki do ginekologa, przebyte choroby, zabiegi, operacje, dotychczasowy rozwój procesu somatyczno- płciowego dziewczynki. Ważnym jest tutaj wymienić choroby występujące w rodzinie, dodatkowo datę pierwszej i ostatniej miesiączki, opisać cały cykl miesiączkowy i stosowaną antykoncepcję. Kolejnym etapem badania jest badanie przedmiotowe – powinno odbyć się w pełnej prywatności i intymności badanego.
Ocenia się tutaj stan ogólny i emocjonalny młodej pacjentki.
W badaniu ginekologicznym bada się narządy płciowe (u małych dzieci i dziewcząt nieaktywnych seksualnie badanie wykonuje się tzw. sposobem dwuręcznym, u dziewcząt już współżyjących płciowo, badanie ginekologiczne przeprowadza się za pomocą wziernika). Dodatkowym badaniem ginekologicznym jest ultrasonograficzne badanie narządów miednicy mniejszej, pozwalające opisać stopień rozwoju narządów płciowych, grubość endometrium, liczbę i wielkość pęcherzyków jajnikowych, wykryć torbiele czy guzy jajnika. Badanie USG wykonuje się głowicą przezbrzuszną (w przypadku młodych dziewcząt nieaktywnych seksualnie), a dziewczęta aktywne płciowo badane są przez głowicę dopochwowo. Dokładna diagnostyka ginekologiczna opiera się również na pobraniu cytologii, badań laboratoryjnych, markerów nowotworowych i hormonalnych, wykonaniu tomografii czy rezonansu komputerowego. Lekarz informuje zainteresowane osoby o wynikach badań i ewentualnym dalszym leczeniu.