USG doppler – analiza niezbędna w leczeniu zatorów
XXI wiek jest czasem, w którym dochodzi do bardzo mocnego rozwoju technologii. W efekcie tego, choć w pewien sposób wpływa ona na nasze codzienne życie, ułatwiając je, to z drugiej strony bardzo często zapominamy o tym, co jest najistotniejsze i kompletnie przestajemy dbać o swoje zdrowie. Dodając do tego stres i wieczny pośpiech otrzymujemy gotową mieszankę na nieszczęście w postaci choroby i różnych dolegliwości. Nadmierne spożywanie niebezpiecznych potraw typu węglowodany, czy tłuszcze, może doprowadzić do odkładania się blaszek miażdżycowych w naszych naczyniach krwionośnych, ostatecznie prowadzące do powstawania zatorów, które mogą przerodzić się w zawał i szybsze skrócenie naszego życia. Dlatego też tak niezmiernie istotne jest, to, abyśmy zadbali o właściwą pielęgnację naszego ciała, a także regularne badania mające na celu sprawdzić, czy wszystko przebiega w nim w odpowiedni sposób. Jednakże wielu z nas zapominam, że wśród tej profilaktyki należy uwzględnić także badanie żył, czyli naczyń, przez które przepływa krew niezbędna dla naszego organizmu. Dopiero w momencie, gdy pojawiają się pierwsze objawy związane z bólem, uciskiem lub też dochodzimy do sytuacji, jaką jest zawał, zwracamy uwagę na ten aspekt. Niestety wtedy jest już za późno i wymagane jest leczenie inwazyjne, w postaci chirurgicznej. Jednakże to wszystko można było zamienić i nie dopuścić do rozwoju takich sytuacji, gdybyśmy zadbali o właściwą profilaktykę. Dlatego też mając taką możliwość, powinniśmy się udać na USG doppler, czyli specjalną formę ultrasonografii skupiającą się tylko i wyłącznie na analizowaniu naczyń krwionośnych, w tym żył i tętnic.
USG doppler -na czym polega?
Sama zasada działania tego typu USG jest niezmiernie podobna do wszystkich pozostałych ultrasonografów, jednakże w tym przypadku stykamy się z tak zwanym efektem dopplera. Innymi słowy, posiadając urządzenie składające się z głowicy oraz monitora, z czego wspomniana głowica wydziela w formie emitera falę ultradźwiękową, która następnie dociera do naczyń krwionośnych i odbija się od płynącej krwi. W efekcie odbiornik, który zlokalizowany jest również w głowicy, odbiera informacje powracające i przetwarza je na obraz widziany. Interesująca jest także to, że w przypadku USG doppler stykamy się z doznaniami dźwiękowymi, przetwarzanymi przez komputer, w efekcie, których kompetentny lekarz jest stanie określić zachowanie się krwi w naszym organizmie i na podstawie samego dźwięku sprawdzić, czy dochodzi do pewnych nieprawidłowości. Badanie to jest niezwykle bezpieczne, proste i szybkie i nie wymaga od nas specjalnego przygotowania. Całość opiera się na położeniu, na specjalnej kozetce, a następnie odsunięciu części ciała , która ma być analizowana. Lekarz na niej nakłada specjalny żel, który ułatwia penetracją fal ultradźwiękowych, a także pozwala na szybsze przemieszczanie się głowicy, tym samym zwiększający jakoś uzyskiwanego obrazu. Nie ma limitu badań przy pomocy ultrasonografii, jakie możemy wykonać w ciągu swojego życia. Wszystko to za sprawą tego, że nie wpływają one negatywnie na nasz organizm, dzięki czemu możemy regularnie uczęszczać na nie, by móc zapewnić właściwe bezpieczeństwo naszego organizmu. Pamiętajmy, że odpowiednia pielęgnacja jest niezwykle ważna po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo naszego życia. Dodatkowo rozwój technologii umożliwiło powstanie ultrasonografu w skali 3D i 4D, tym pozwalając na uzyskanie jeszcze lepszego obrazu umożliwiającego dokładniejsze wykrywanie zmian. Choć aktualnie ten typ wykorzystywany jest głównie w przypadku USG ciąży, to jednak z czasem, z pewnością obejmie także pozostałe formy w tym USG doppler.
Słowo podsumowania
Musimy być świadomi tego, jak kruchy jest nasz układ krwionośny i jak jego nieprawidłowe funkcjonowanie odbije się na naszym całym ciele. Dlatego też starajmy się unikać nieprawidłowej diety a także zadbać o to, abyśmy mieli właściwą porcję ruchu. Pamiętajmy również o profilaktyce w postaci regularnego badania się pod wieloma aspektami zdrowotnymi. Dzięki temu unikniemy szeregu dolegliwości oraz problemów, które w późniejszym etapie naszego życia mogłyby być niezwykle kłopotliwe do usunięcia.