Nadpotliwość rąk leczenie. Czym jest nadpotliwość rąk?
Nadmierna potliwość jest to nieustająca produkcja potu, nasilająca się podczas sytuacji stresowych i zwiększonej temperatury otoczenia. Najczęściej pojawia się w dołach pachowym, na dłoniach oraz na stopach. Liczne badania przeprowadzone na ten temat, wskazują, iż 90% osób, u których występuje choroba nadmiernego pocenia, wpływa negatywnie na ich stan emocjonalny i funkcjonalny. Za produkcję potu odpowiadają gruczoły potowe, zlokalizowane w szczególności w obrębie skóry dłoni i stóp. Substancja wydzielana przez gruczoły apokrynowe, występujące głównie pod pachami i w pachwinach, jest konsystencji gęstej i mętnej o nieprzyjemnym zapachu, związanym z procesem bakteryjnym. Wydzielina gruczołów ekrynowych, rozłożonych głównie na dłoniach i stopach jest charakteru wodnistego.
Nadpotliwość rąk leczenie. Jak leczyć nadpotliwośc rąk?
Nadpotliwość dłoni jest poważnym problemem estetycznym i medycznym. Nadpotliwość dłoni można wyleczyć na kilka sposobów o różnej skuteczności, różnym koszcie i stopniu wystąpienia objawów ubocznych. Leczenie obejmuje leczenie miejscowe, doustne i leczenie toksyną botulinową A (BTX-A).
– Leczenie miejscowe polega na używaniu ogólnodostępnych antyperspirantów, m.in.: dezodorantów, roll-on-ów i sztyftów, zawierających sole aluminium. Stosuje się także roztwory alkoholowe o stężeniu 70-90% i żele, nakładane zazwyczaj wieczorem. Antyperspiranty dopuszcza się do stosowania we wszystkich obszarach ciała – w tym także na twarzy. Skutkiem ubocznym leczenia miejscowego jest pojawienie się podrażnień na skórze po zastosowaniu antyperspirantów. Dermatolodzy sięgają coraz częściej po urotropinę. Rozcieńczony roztwór tej substancji nakładany na skórę hamuje wydzielanie gruczołów potowych na około 1 tydzień.
– Leczenie doustne polega na aplikowaniu leków antycholinergicznych, betablockerów i chlorowodorku klonidyny m.in.: Propantheline, Benztropine, Diazepam, Diltiazem, czy Indomethacin. Skutkiem ubocznym zażywania tych leków jest suchość w ustach, zatrzymanie moczu, występowanie zaparć, zaburzeń widzenia i tachykardii. Dlatego też leki te nie są rekomendowane. Niektórzy lekarze zalecają rozpuszczenie tabletek antycholinergicznych w wodzie, co znalazło zastosowanie w leczeniu nadpotliwości dłoni metodą jonoforezy. Jontoforeza wodna jest to zabieg z kąpieli wodnej, gdzie do skóry np. dłoni przymocowuje się specjalne elektrody, doprowadzające prąd stały z małą mocą. Skutkiem jest czasowe zablokowanie nerwów, stymulujących gruczoły produkujące pot. Zabiegi jonoforezy wykonuje się w gabinecie kosmetycznym, jak również w warunkach domowych. Minusem tej metody, jest to, że daje efekty krótkotrwałe.
– Leczenie toksyną botulinową typu A. Toksyna botulinowa typu A BTX-A jest to oczyszczona neurotoksyna produkowana przez Clostridium botulinum. Jest śmiertelną trucizną. Występuje wiele typów toksyny, najbardziej skuteczną w leczeniu miejscowej nadpotliwości dłoni jest typ A (23). Wstrzyknięcie neurotoksyny w głąb skóry blokuje uwalnianie acetylocholiny w obszarze płytki nerwowo-mięśniowej oraz na poziomie włókien sympatycznych, unerwiające gruczoły ekrynowe, które odpowiedzialne są za pocenie się. Skutkiem ubocznym tej metody jest postępujący paraliż, dlatego nie wolno przekroczyć zalecanej dawki.