Czy zwiększone dawki witaminy C wpływają na zmniejszenie guzów nowotworowych?

Czy zwiększone dawki witaminy C wpływają na zmniejszenie guzów nowotworowych?

Trwają badania nad wpływem zwiększonej dawki witaminy C na zmniejszenie guzów nowotworowych. Włoscy naukowcy, prowadzący badania, odkryli, że wzmożone dawki witaminy C, podawane w trakcie immunoterapii, spowalniają bądź całkowicie zatrzymują wzrost guzów nowotworowych u myszy.

Związek witaminy C z nowotworami

Nie są to pierwsze badania nad studium przypadku, gdzie zwiększona dawka witaminy C oddziałuje na komórki nowotworowe. W pierwszej fazie nie przyniosły one żadnego pozytywnego efektu, dlatego zostały zaprzestane. Jednak w ostatnich latach wrócono do badań nad wpływem witaminy C na leczenie raka. Pierwotne badania opierały się jedynie na podawaniu doustnie odpowiedniej dawki witaminy, co było skazane na niepowodzenie, gdyż duże dawki witaminy C nie wchłaniają się w jelicie. To właśnie najnowsze badania wprowadziły podawanie witaminy myszą za pomocą zastrzyków. Z obserwacji wynika, że gdy włączono witaminę C do leczenia immunoterapeutycznego, część nowotworowych guzów zatrzymała swój rozwój.

Jak wpływa witamina C na komórki rakowe?

Z badań włoskich naukowców wynika, że odkryli oni mechanizm działania witaminy C, gdzie to właśnie kwas askorbinowy przyczynia się do wzmocnienia działania limfocytów T. Warto podkreślić, że korzystne efekty leczenia za pośrednictwem witaminy C można zaobserwować również w przypadku leczenia raka jelita grubego, czerniaka, raka piersi, czy raka trzustki. Z badań wynika, że w przypadku niektórych nowotworów piersi, rak całkowicie się cofnął. Wyniki włoski badaczy zostały opublikowane w medycznych pismach.

To, gdzie jest haczyk?

Badania włoskich lekarzy mogą być przełomowe, jednak, aby ostudzić powstały entuzjazm, warto zaznaczyć, że myszy laboratoryjne przyjmowały dziennie dawkę witaminy C, która zawiera się w jednej sporej pomarańczy. W przeliczeniu na ludzkie proporcje musielibyśmy wstrzyknąć człowiekowi dawkę dwóch tysięcy pomarańczy dziennie. Dodatkowo witamina C w dużych dawkach przyjmowana doustnie może wchodzić w negatywną reakcję z niektórymi lekami przeciwnowotworowymi.

Witamina C w zdrowiej diecie

Jednak nie można zapominać o dobroczynnym wpływie witaminy C na nasz organizm. Sok pomarańczowy lub sok bez cukru, który zawiera dużą, dzienną dawkę witaminy C będzie dobroczynnie wpływał na poprawę naszej odporności. Witamina C również oddziałuje na wzmożoną energię witalną w naszym ciele i wzrost sił witalnych, których wszystkim brakuje po okresie jesienno-zimowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *