Zakrzepica żył głównych
Zakrzepica żył głównych, a właściwie żył głębokich to choroba, na którą zachorowalność wzrasta wraz z wiekiem. Jest to dość poważna choroba i jeśli nie zostanie wykryta i leczona w dość wczesnym stadium, może prowadzić do niezbyt przyjemnych skutków. Jak wygląda ta choroba, jak się ją leczy i jakie może wywołać powikłania?
Przyczyny zakrzepicy żył głównych
Przyczyn do powstawania zakrzepicy żył głównych jest naprawdę dużo. Niektóre z nich mogą się wydawać niezbyt powiązane, gdyż zakrzepica żył głównych może wydawać się zupełnie inną chorobą. Nie należy jednak lekceważyć żadnych objawów, szczególnie jeśli jesteśmy zagrożeni ryzykiem zachorowania.
Przyczynami zachorowania na zakrzepice są między innymi: przebyta choroba zakrzepowo-zatorowa, złamania miednicy, złośliwe nowotwory, urazy wielonarządowe, długie unieruchomienie kończyn, trombofilia, lub poważne żylaki kończyn dolnych. Istnieją też inne przyczyny, które mogą być powiązane z późniejszym pojawieniem się zakrzepicy, między innymi jest to sepsa, lub złamanie obojczyku w przypadku górnych żył, jednak są to o wiele rzadsze przypadki od tych, które były wymienione wcześniej.
Leczenie zakrzepicy żył głównych
Leczenie zakrzepicy wygląda tak samo bez względu na to, czy ma postać objawową, czy bezobjawową. Przede wszystkim w większości przypadków stosuje się leczenie uciskowe. Pacjenci noszą specjalne pończochy uciskowe, które zdejmuje się tylko na noc. Oczywiście takie leczenie stosowane jest, jeśli zakrzepica dotyczy żył kończyn dolnych i nie występuje zbyt duży obrzęk. W innych przypadkach leczenie polega zazwyczaj na hospitalizacji i specjalistycznych zabiegach.
Przy leczeniu zakrzepicy zawsze stosuje się też określone leki, zazwyczaj przeciwzakrzepowe. To też jest ustalane całkowicie indywidualne, ponieważ na stosowanie leków mają wpływ też inne choroby, które mogą występować u poszczególnych pacjentów.
Powikłania zakrzepicy
Pomimo tego, że w pierwszych stadiach zakrzepica żył głównych nie wygląda na poważną chorobę i właściwie bardzo szybko idzie się z nią uporać, może dawać naprawdę duże powikłania, jeśli zostanie zaniechana. Zakrzepy w krwi, jeśli takie się utworzą, mogą doprowadzić do naprawdę poważnych zatorów. Zatory z kolei prowadzą do niedotlenienia, zatorowości płucnej, lub udaru mózgu. Przy poważnych odmianach zakrzepicy, może dojść do całkowitego niedokrwienia w kończynach dolnych, a co za tym idzie – postępującej tam martwicy i konieczności amputacji. W zbyt późnych interwencjach przy tej chorobie, lub przy współistniejących chorobach takich jak wysoki cholesterol lub alkoholizm, dobrego krążenia po zatorach nie jest się w stanie przywrócić nawet podczas specjalistycznych operacji. Należy też pamiętać, że zakrzepice bardzo mocno wzmaga palenie papierosów, w przypadku raz stwierdzonej zakrzepicy, nawet w dość wczesnym i lekkim stadium nie powinno palić się papierosów, ponieważ substancje smoliste, które osadzają się w całym organizmie źle wpływają również na przepływ krwi w ciele człowieka.